uReviews / קולנוע וטלוויזיה / סרטים / ביקורת סרט: "קארי" – החיים והמוות ביד הרשת החברתית!

ביקורת סרט: "קארי" – החיים והמוות ביד הרשת החברתית!

ארצות הברית של אמריקה קוראת לעזרה! לא, לא מדובר במצב הכלכלה הקורס, וגם לא בעובדה שהיא נאלצת בכל כמה שנים לצאת למלחמה נגד מדינת עולם שלישי, אלא מדובר בנוער האמריקני והוא נמצא במצוקה. בשנים האחרונות תופעת הבריונות המקוונת מרימה את ראשה וגובה יותר ויותר קורבנות אשר מוצאים את הפתרון הקל לבעיה – התאבדות. הסרט "קארי" הוא ניסיון לקחת את המושכות לידיים ולחנך את הדור הצעיר שיש למגר את התופעה הזו. לא בטוח שזה מצליח להם.

"קארי" הוא סרט אימה אמריקני, אשר מבוסס על ספרו של סטיבן קינג, שבו מככבות קלואי מורץ ("קיק אס") וג'וליאן מור ("השעות"). הוא מגולל את סיפורה של קארי וויט, תלמידת תיכון ביישנית, אשר סובלת מהצקות חוזרות ונשנות של חברותיה לספסל הלימודים. עם הזמן, קארי מבינה שיש לה כוחות טלקנטיות, המאפשרות לה להזיז דברים בכוח המחשבה. בנשף הסיום קארי נאלצת להשתמש בכוחות אלה לאחר שההצקות של חברותיה הביאו אותה לקצה הסבלנות, מה שמביא הרס וחורבן על העיירה השקטה.

הסרט מיועד בראש ובראשונה לקהל האמריקני, וזאת משום שהישראלים הם אגוז הרבה יותר קשה לפיצוח. אפשר לייחס את זה לעובדה שישראל תמיד חושבת שהיא נמצאת באיום קיומי, כמו כן, מדינתנו הקטנה היא ידועת מלחמות, פיגועים, רקטות ויוצא בזה. כך שזה ייקח יותר מסתם בריונות מקוונת אירעית כדי לטלטל את הנוער של ישראל. מצד שני, לנערות ארה"ב יש עור הרבה פחות דק משלנו. הן באופן מילולי חיות ומתאבדות על פי איך שתופסים אותן.

לדוגמה, לאחרונה קמה לה ברשת תופעה ולפיה נערות אמריקניות בנות 9-14 פונות אל הרשת החברתית ושואלות האם הן יפות או לא. התופעה הזו תופסת תאוצה ובמהירות. יותר ויותר נערות חיות את חייהן על פי הדימוי החיצוני שלהן, על פי מה אחרים חושבים, ומבצעות החלטות הרות גורל על בסיס הרצון להיות מקובלות. גם קארי רוצה שאמא שלה תעזוב אותה לנפשה, גם היא רוצה לצאת עם בנים, וגם היא רוצה להרגיש שווה בין שווים.

עד שלב זה הסרט מדבר אל הנערות בשפה שהן מבינות. אבל רגע השיא שלו אינו מספק את הסחורה. בסרט, הבחורה הבריונית מזייפת את הבחירות למלך ומלכת הכיתה, וכאשר קארי עולה לקבל את הכתר, נשפך עליה דלי מלא בדם של חזיר. מכאן ואילך הסרט מאבד את עניין הצופים שלו. הוא מציג סיום בינוני וסביר במקרה הטוב. מה שהיוצרים לא משכילים להבין זה שהדור של היום נחשף לתכנים אלימים על בסיס קבוע, מה שמביא אותו לסוג של אפאטיות כלפי התופעה. על מנת שהסרט יעביר את המסר שבריונות היא מושג שיש למגר מן החברה, יוצריו היו צריכים להגביה את סף הריגוש מן הדימויים הרגילים ורק אלו היו זוכים בתשומת הלב הרצויה. זה לא קורה, מה שהופך את הסרט לחלש, נשכח ולא יעיל. לסיכום, נראה כי גם יוצרי הסרט צריכים עזרה ליצור משהו שהוא מעבר לסרט סוג ב'.

   מה אתם אומרים על זה?
 • לא התלהבתי
 • ענק!
 • נהנתי
 • שיעמם אותי
 • ריגש אותי
 • עיצבן אותי

Check Also

טריילר חדש: רחוב ג'אמפ 22

צ'נינג טייטום וג'ונה היל חוזרים לקולג' בטריילר חדש לסרט רחוב ג'אמפ 22, לאחר הצלחתם בסרט הקודם "רחוב ג'אמפ 21".

6 comments

 1. ירון ארוש

  נהנתי מאוד לקרוא את הביקורת שלך, גרמת לי להתעניין בסרט מאוד. למרות זאת, הסוף איכזב אותי מאוד.

  • יוסי אוחנה

   תודה ירון, אני שמח שנהנית מהביקורת. למען האמת, הסוף של הסרט גם אכזב אותי.

 2. בדרך כלל אני נרתע מסרטים מהסגנון הזה. סרטים על נערים אמריקאים גורמים לי לחשוב שהילדים האלו ממש מפונקים, ואם הצקה מכמה ילדים זה מה שגורם לילדה להחריב כל מה שבדרכה אז זה אומר דברים רעים עליה ועל כל עמה.
  מצד שני, כמו שהזכרת בביקורת, אנחנו אגוז הרבה יותר קשה לפיצוח, עם כל מה שעובר עלינו בחיי היומיום. הראת את הסרט באור חיובי ומוצדק, וזה מה שגרם לי להתעניין באמת בסרט ולא לשלול אותו מיד. תודה!

  • יוסי אוחנה

   אוהד, סרטיה של חברה לרוב מעידים עליה ואם יש אמת בהם, אז הנוער האמריקני הוא אכן מפונק, ילדותי וטעון שפור. תודה על התגובה.

 3. הסרט באמת "אמריקאי" לכל דבר: נשף, בחורות במחשוף, הוא והיא.
  הוא עוד סרט רגיל ולא מפחיד להבדיל מהמקור בשנות ה-70.

  בתור אחד שראה את הסרט עם העיתונאים (כדי לא להיות משוחד) יש לך כתיבה טובה.

  • יוסי אוחנה

   גלעד, האמת היא שבחרתי בכוונה לא להשוות בין הסרט הזה לקודם, כי זה מה שכל שאר הביקורות בארץ עשו. רציתי להציע נקודה מחשבה אחרת שיוצאת מן הסרט וגורמת לך לחשוב על תופעה שמתרחשת בעולם. תודה על המחמאה.