uReviews / קולנוע וטלוויזיה / סרטים / ביקורת סרט: "כוח משיכה" – יוסטון, יש לכם בעיה!

ביקורת סרט: "כוח משיכה" – יוסטון, יש לכם בעיה!

"סרט החלל הטוב ביותר שנעשה אי פעם". (ג'יימס קמרון).

"יש זוכה חדש בתואר סרט השנה שלי לשנת 2013: הזוכה הוא 'כוח משיכה'". (עידו הלמן)

"יצירה קולנועית עוצרת נשימה, מורטת עצבים ומרהיבה ביופייה". (יאיר הוכנר)

"אחת לכמה שנים מגיע סרט שגורם לנו לחשוב "זאת הסיבה שאני כל כך אוהב סרטים". (יאיר רווה)

"טכנית, "כח משיכה" הוא הסרט הכי טוב שראיתי אי פעם". (דורון פישלר)

"פיסה מרשימה של קולנוע שתוקפת את הצופה על כל חושיו. אבל בקטע טוב". (נועם סטולרמן)

הרשו לי לציין שהביקורות על הסרט "כוח משיכה" היו מוגזמות למדי.

לכל מי שעדיין לא יודע, "כוח משיכה" הוא סרטו החדש של אלפונסו קוארון ("הארי פוטר והאסיר מאזקבאן", "ואת אמא שלך גם"), ואחת מיצירות הקולנוע המסקרנות ביותר של השנה. סוד הקסם שלו טמון בעובדה שלקח לבמאי שנים על מנת להשלים את הסרט; הן מבחינת ליהוק השחקנים, עבודה מול האולפנים וכלה גם בטכנולוגיה המרשימה שלא התאפשרה עד כה. התוצאה היא מרהיבה. מדובר באחת מחוויות הקולנוע היפות ביותר שנראו עד כה על המסך הגדול. אבל בזה מסתיים החלק שבו נאמרים דברים טובים על הסרט.

הקושי לדבר על הטקסט הזה בתור סרט נובע מהעובדה שאין לו עלילה, אין בו דמויות, אין התרחשות אירועים. מדובר רק במיצג קולנועי. אומנם יפה, אבל כדי לראות דברים יפים, לא צריך לשלם 50 ₪ וללבוש משקפי תלת מימד ביחד עם עוד 150 איש. הבעיה של הסרט הזה, בניגוד לסרטים כמו "חיי פיי", היא בצורת ההנגשה שלו לצופים. מאוד קשה להזדהות עם דמותה של ריאן (סנדרה בולוק) אם אנחנו לא יודעים שום דבר עליה. והניסיון להדביק לה בת שמתה בגיל צעיר מתאונה בגן שעשועים כמרכיב שמוסיף עומק, הוא עלבון לאינטליגנציה.

נוספת על כך הטענה שעבודתו של הבמאי, שגם אחראי על התסריט וההפקה, לוקה בחסר. מדובר בסרט המגולל את סיפורם של שני אסטרונאוטים אשר מרחפים בחלל לאחר שמעבורת החלל שלהם מתפוצצת. ובזה נגמר הסיפור. אין דיאלוג מתוחכם, אין טוויסטים בעלילה, אין הצטרפות של דמויות נוספות, ומלבד שתי סיסמאות שמוטחות בצורה מלאכותית באמצע הסרט, גם אין מסרים רוחניים בסרט. אפשר לטעות ולחשוב שהעבודה שנעשתה בו היא הראשונה מסוגה, אבל זה בדיוק מה שאלפונסו קוארון מתמחה בו – הזרה.

הזרה היא מונח שטבע ויקטור שקלובסקי ומשמעותה היא הפיכת המוכר לבלתי מוכר. היא עושה זאת על ידי שחרור האופן שבו אנחנו תופסים דברים, מרעננת אותם ומחזירה להם את חיותם. אלפונסו קוארון במהלך עבודתו על סרט זה עשה בדיוק את התחבולה הזו. הוא גרם לנו לראות את החלל בצורה אחרת. הוא גרם לנו לחשוב שיש דבר כזה שנקרא "קולנוע שטרם נעשה קודם לכן", אבל זו אותה עבודה שהוא עשה ב"הארי פוטר", כאשר הוא הפשיט את הדמויות הקסומות מן הגלימות המסורתיות והלביש אותן בבגדי מוגלגים (אנשים חסרי קסם). באותה מידה, אפשר היה לקחת אסלה, לשים אותה באמצע המוזיאון, לקרוא לזה "יצירת אמנות" ולהזמין את כל המי ומי לבוא ולהתפאר ממנה, ועדיין, מדובר באסלה. או במקרה שלנו, בכלום ושום דבר.

לסיכום, הסרט יכול להתפאר בעובדה שהוא הצליח להוציא את סנדרה בולוק מהרפש שהיא קברה את הקריירה שלה בו ב20 שנה האחרונות, והוא אכן יפהפה מבחינה חזותית, אבל כדי לראות סרטי חלל טובים, לא צריך היה לחכות לטכנולוגיה שתאפשר זאת, יוצרי "אפולו 13", "אודיסאה בחלל", ואפילו "ספייס קאובויס" יכולים להעיד על כך. מכל בחינה אחרת, יוסטון – יש לכם בעיה!

   מה אתם אומרים על זה?
 • לא התלהבתי
 • ענק!
 • נהנתי
 • שיעמם אותי
 • ריגש אותי
 • עיצבן אותי

Check Also

טריילר חדש: רחוב ג'אמפ 22

צ'נינג טייטום וג'ונה היל חוזרים לקולג' בטריילר חדש לסרט רחוב ג'אמפ 22, לאחר הצלחתם בסרט הקודם "רחוב ג'אמפ 21".

11 comments

 1. היי,

  לא שמעתי על הסרט לפני שקראתי את הביקורת שלך, יוסי, אבל נראה לי שאראה אותו רק בגלל הבאזז שיצרו סביבו המבקרים האחרים..
  תודה על עוד ביקורת מעניינת ובעלת דעה אמיתית וכנה.

  עדי.

 2. נשמע שזה סרט משעמם עם אפקטים טובים ולא מעבר

 3. היי יוסי נראה שהיה לך סיקור סרט טוב הבאת את דעתך ואת ניגודיך לסרט הזה
  ישר כוח והמשך כך
  אנסטסיה.

 4. אחלה ביקורת… 🙂

 5. ביקורת מעניינת לסרט מעניין. אני אישית אהבתי את הסרט אך הצורה שהבאת את הסרט על הקלף מה שנקרא מעניינת ומרשימה. המון מהנקודות שהעלית הרגשתי אותם במהלך הצפייה בסרט. בהחלט מוכיח על סיקור נכון אמיתי וכן. אני ממש נהניתי לראות את ההתנסחות הקולחת שלך, ניכר שאתה אכן כתבת דבר אחד או שניים בחיים שלך וחוות דעתך ניכרת בדבריך בצורה חכמה ולא משתלטת, נותנת לקורא עדיין את הזכות לשמור על דעתו על הסרט ועם זאת עדיין לקבל את דעתך המלאה. בהחלט מביא חשק לצפות בסרט. תודה יוסי על סיקור מדהים.

 6. מסכים לחלוטין, מחזק ומוסיף
  לא היה ולא י היה סרט מדע בדיוני הקשור בחלל אשר יהיה מעניין ומרגש כמו "ארמגדון".

 7. קודם כל יוסי, שאפו על הביקורת שלך- מעניינת, מושכלת, ומודעת. מבלי לראות את הסרט אני מסכימה איתך בזה שהרבה מאוד מהבמאים מעדיפים לוותר על המסרים החשובים ועל איכות עלילתית בשביל לתת חזות קולנועית מרהיבה, ושצריך הרבה מעבר לסיפור "מרגש" כדי להתחבר לדמות, אבל מספיק להסתכל על תוכניות הריאליטי שיש היום בטלוויזיה כדי לחשוב שאנחנו קצת מזמינים את זה. גם האינטליגנציה שלנו בתור צופים איבדה מהמשמעות שלה עבור כל אותם יוצרים, וחבל.

 8. היה כיף לקרוא. למרות שאפקטים מרהיבים מתאימים יותר למסך הגדול, ספק רב אם אראה את הסרט בקולנוע. מה גם שאני לא מחסידיו של ג'ורג' קלוני. לגבי סנדרה בולוק, אני חולק עליך. היו לה מספר סרטים נחמדים משני העשורים האחרונים. "עצבניות אש" היה משעשע למדי וכמובן שישנן עוד דוגמאות. עניין של טעם.

 9. זה לא סרט דרמה, דמויות מורכבות מדי היו רק פוגמות בנרטיב השונה של הסרט הזה.

 10. אוקיי דבר ראשון רואים שלא הבנת את הסרט הרי איך יכולים להיות אנשים נוספים כאשר יוסטון הדיעו על פינוי חירום iss והתחנה הסינית התפנו
  רק המעבורת explorer לא הספיקה ולכן היה אפשר לראות אנשים מתים
  איך אתה יכול להגיד שאין עלילה הרי זה היה כל הרעיון שני אסטרונאוטים לא תמיד צריך הרבה דמויות בשביל סרט יפה וכן היה עוד דמיויות יוסטון נחשב בקרה מחלקת הנדסה גם אלה דמויות אז אני מציעה לך לראות את הסרט עו פעם כי יש עוד כמה דברים שלא אמרתי טוב אני אוסיף דבר אחד כמו לדוגמא כאשר היא נכנסה ל iss היא נשמה חמצן הורידה את החליפה והייתה בתנוחת עובר כאילו היא נבראה מחדש אז לצערי לא הבנת את הסרט אתה צריך לצפות בזה עד שתבין כי אתה ממש שלא הבנת אותו

 11. ועוד משהו כן יש לנו פרטים על סטון חוץ מיזה שבתה מתה אנחנו יודעים שהיא עובדת בבית חולים אנחנו יודעים איפה היא גרה שהיא הייתה החלל ל שבוע מה מה עוד צריך