uReviews / קולנוע וטלוויזיה / סרטים / ביקורת סרט- תוכנית בריחה

ביקורת סרט- תוכנית בריחה

בשנות ה80 וה90 כוכבי האקשן הכי גדולים בהוליווד היו ללא ספק סילבסטר סטאלון וארנולד שוורצנגר. בימינו, למרות גילם המופלג של השניים, הם עדיין משחקים בסרטי אקשן "בטעם של פעם". הקאמבק הזה התחיל בשנת 2006 בה סטאלון חזר לסדרת רוקי, שנתיים לאחר מכן הוא חזר לסדרת רמבו (למי שלא יודע, רוקי ורמבו הן סדרות הסרטים הידועות ביותר של סטאלון, אלה שהפכו אותו באמת לכוכב). אבל ב2010 הגיעה נקודת המפנה הגדולה, הסרט "הבלתי נשכחים". סרט שסטאלון לא רק השתתף בו בתפקיד ראשי אלא גם ביים וכתב אותו. הופעה של 2 דקות בסרט כנראה שכנעה את שוורצנגר לפרוש מקריירת הפוליטיקה ולחזור למשחק. שכן מאז 2010 השניים השתתפו בכמה סרטי פעולה ולא בהכרח ביחד. כעת, הסרט "תוכנית בריחה" מפגיש שוב בין השניים. למרות שלא הייתי חי בשנות ה80, התרגשתי מאוד לקראת שיתוף הפעולה הזה.

גיבור הסרט הוא ריי ברסלין (סטאלון), ריי בורח מבתי כלא למחיתו. על מנת לבדוק אם בתי סוהר באמת חסינים מפני בריחה, הממשלה שולחת את ריי להיכלא בבתי הכלא האלה ולנסות לברוח. אחרי עוד יום מוצלח בעבודה, ריי מקבל הצעה מיוחדת, מציעים לו לנסות לברוח מכלא שמור בו כולאים רק אסירים שביצעו דברים חמורים ביותר. הוא מקבל את ההצעה, אך כאשר הוא נלקח אל הכלא, מורידים ממנו את צ'יפ האיתור שהושתל בו, ככה שאף אחד מהחברים שלו לא יוכל לסייע לו לברוח. בכלא עצמו הוא מגלה שהמקום תוכנן בהשראת הוראות הבטיחות לבתי הכלא שהוא עצמו כתב. על מנת לעשות את הבלתי אפשרי ולברוח, ריי מתאחד עם אמיל רוטמייר (ארנולד שוורצנגר). בדרכם החוצה, השניים יהיו חייבים להערים על הסוכן המגניב והמיוחד הובס (לא זה ממהיר ועצבני, את הסוכן הובס כאן משחק ג'ים קאביזל).

בגלל שמדובר בסרט של סטאלון ושוורצנגר, ציפיתי לסרט אקשן אלים ומלא וואן- ליינרים. מה שבסופו של דבר קיבלתי היה די מפתיע, הסרט הרבה יותר איטי מסרטי "הבלתי נשכחים" או "רמבו", מדובר יותר בסרט מתח מאשר סרט אקשן. האם הנקודה הזו פועלת לטובתו או לרעתו? גם וגם, מצד אחד, "תוכנית בריחה" לא משעמם ברובו. הוא מצחיק, מגניב ומעניין אבל כן רציתי לדעת איך הוא יראה עם עוד אקשן. הסיבה לכך היא שאיפשהו במהלך האמצע של הסרט הרגשתי שהוא קצת מוריד הילוך. הכוונה היא שהסרט התחיל בסצנה טובה מאוד ונגמר בסצנת אקשן גדולה עם טוויסט נחמד בסופה אבל באמצע הוא לוקח את הזמן והדמויות עושות את מה ששם הסרט מרמז, מתכננות בריחה. מה שאני מנסה לומר זה שאם היו קצת מקצצים את הסרט באמצע זה היה עובד רק לטובתו.

כנראה שתוכנית בריחה היה סרט הרבה פחות טוב אם לא השחקנים בו לא היו מספקים הופעות נהדרות כפי שקרה בסופו של דבר. סילבסטר סטאלון הוא שחקן שאני מאוד אוהב וגם הפעם הוא לא מאכזב, מדהים לראות איך גם בגיל 67 הוא כל כך קשוח ומגניב כמו שהוא היה בשנות השמונים. התפקיד של שוורצנגר בסרט הוא יותר תפקיד קומי, הוא השותף של סטאלון שמסייע לו לברוח מהכלא (אגב, משהו שהפריע לי בסרט זה שסטאלון ושוורצנגר הפכו לחברים ממש מהר, היה נחמד אם היו רואים שבהתחלה הם יריבים ומה שמלכד אותם זה הרצון לברוח). מההופעה של שוורצנגר פחות התלהבתי מאשר זו של סטאלון, אבל הוא עדיין מצחיק מאוד ומשפר את הסרט. עוד הפתעה בסרט היא שחקני המשנה בו, הציפייה שלי הייתה שסטאלון ושוורצנגר יהיו אדירים ושאר השחקנים יהיו סבירים מינוס. ובכן, ג'ים קאביזל מגלם את מנהל הכלא הקשוח והוא עושה עבודה נפלאה. כבר מהדקות הראשונות שלו על המסך מבינים שמבחינתו עדיף שהעולם יתפוצץ מאשר שאחד האסירים יברח החוצה והוא מעביר את האווירה של הלחץ והדיכאון בכלא בצורה ממש טובה. השחקנים ששיחקו את שאר האסירים גם היו לא רעים, אהבתי במיוחד סצנה בה שוורצנגר רב עם כמה אסירים מוסלמים וכשהם מתחילים ללכת מכות שומעים מישהו ברקע צועק "כוסעמק!".

אז לסיכום, תוכנית בריחה הוא לא סרט אקשן רגיל בסטנדרטים של שנות השמונים. הוא יותר מותחן מהנה וקצבי, הדבר שמשדרג את הסרט והופך אותו מסרט מתח\ פעולה סטנדרטי לסרט מיוחד שלא שוכחים דקה אחרי שצופים בו הוא ההופעות של השחקנים. כיף לראות את סטאלון ושוורצנגר ביחד וגם שחקני המשנה עושים עבודה טובה. בגלל שהסרט כבר בדרכו החוצה מבתי הקולנוע, אני אסיים ואומר שזה לא סרט שחובה לראות על המסך הגדול. ובהחלט אפשר להעביר איתו בכיף ערב עם חברים.

   מה אתם אומרים על זה?
  • לא התלהבתי
  • ענק!
  • נהנתי
  • שיעמם אותי
  • ריגש אותי
  • עיצבן אותי

Check Also

טריילר חדש: רחוב ג'אמפ 22

צ'נינג טייטום וג'ונה היל חוזרים לקולג' בטריילר חדש לסרט רחוב ג'אמפ 22, לאחר הצלחתם בסרט הקודם "רחוב ג'אמפ 21".